Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Ekoboost Piotr Hałgas

Kraków

7

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Dobór kotła gazowego

Autor: Piotr Hałgas, publikacja: 2019-10-18

Ze względu na zbliżający się zakaz palenia paliwem stałym wielu staje przed koniecznością wymiany źródła ogrzewania na proekologiczne. Ze względu na cenę wciąż najbardziej opłacalnym staje się kondensacyjny kocioł gazowy.

Zdjęcie nr 1

Jak działa gazowy kocioł kondensacyjny?

Często patrząc w katalogi różnych producentów, widzimy urządzenia o sprawności przekraczającej 100%, jak to możliwe? Dzięki konstrukcji wymienników ciepła kotłów kondensacyjnych są one w stanie wychłodzić spaliny do temperatury, w której para wodna zawarta w spalinach zaczyna się wykraplać i oddawać ciepło parowania zawarte w powietrzu, którego urządzenie używa do spalania gazu. Sprawność spalania samego gazu oscyluje koło 98%, czyli o około 30% więcej niż w kotle węglowym i 20% niż w kotłach na pellet i ekogroszek.

Jaka moc?

Moc kotła będzie zależeć w głównym stopniu od kubatury pomieszczeń ogrzewanych, stopnia ocieplenia budynku, rodzaju instalacji ogrzewania oraz ilości zużywanej wody użytkowej. Najlepiej jednak umówić się na konsultację z autoryzowanym instalatorem, który wszystko pomierzy, policzy i pomoże nam dobrać urządzenie do naszych potrzeb.

Jednofunkcyjny czy dwufunkyjny?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, oba kotły posiadają funkcję grzania obiegu centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Zasadnicza różnica polega na tym, że kocioł jednofunkcyjny podgrzewa wodę w oddzielnym lub zintegrowanym zasobniku, a kocioł dwufunkcyjny podgrzewa ją po wykryciu przepływu wody, kiedy na przykład odkręcimy kran, czyli jak tradycyjna łazienkowa terma.

Przede wszystkim należy się zastanowić, gdzie będzie znajdował się nasz kocioł i gdzie znajdują się źródła odbioru wody użytkowej. Jeśli mamy dom z łazienką na piętrze i kotłownią w piwnicy, lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem i pompą cyrkulacyjną. Wielkość zbiornika należy wtedy dobrać do zużycia wody przez domowników. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego przelewania w oczekiwaniu na ciepłą wodę. Z kolei jeśli mamy jednopoziomowe mieszkanie, gdzie kocioł znajduje się w łazience, najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł dwufunkcyjny, który zapewni szybkie podgrzanie wody bieżącej i oszczędzi nam miejsca na zbiornik wody użytkowej.

Serwis i eksploatacja

Zamontowany kocioł gazowy powinien zostać uruchomiony przez autoryzowany serwis w celu sprawdzenia poprawności montażu, wykonania analizy spalin, optymalizacji automatyki pod instalację i budynek, w którym się znajduje oraz wytłumaczenia użytkownikowi zasad eksploatacji.

Gazowy kocioł grzewczy posiada elementy, które ulegają zużyciu i zabrudzeniu. Ponadto jest to urządzenie, które pracuje z czynnikiem łatwopalnym, dlatego tak istotne jest, aby dokonywać regularnych przeglądów realizowanych przez autoryzowany serwis. W przypadku wielu producentów, przeglądy te pozwalają zachować gwarancję na urządzenie. Dodatkowo zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia awarii w okresie grzewczym, gdzie jest to najbardziej uciążliwe, zapobiegamy utracie sprawności i zapewniamy dłuższą żywotność dla naszego kotła.

Warto zwrócić uwagę na twardość wody, jaką pobieramy z wodociągów czy też ze studni. Kamień, który wytrąca się w wysokich temperaturach panujących w wymiennikach ciepła, powoduje zatykanie przewodów wodnych oraz samych wymienników i często skutkuje kosztownymi naprawami.


Opracował:
Piotr Hałgas
Ekoboost Piotr Hałgas

Piece i kotły co - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 471 Specjalistów od Kotłów i Pieców CO najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kotłach i piecach co